رئیس جمعیت هلال احمر آمل گفت: پیکر کوه‌نورد 55 ساله بندرعباسی که شامگاه پنجشنبه در قله دماوند پیدا شد، از ارتفاعات منتقل و جمعه شب به اداره پزشکی قانونی «آمل» تحویل شد.  

«جمشید نیکزاد» اظهار کرد: جسد مرحوم «کرامت صادقی» 55 ساله اهل بندرعباس شامگاه گذشته از سوی کوه‌نوردان در حال صعود به قله دماوند پیدا شد. وی با اشاره به اینکه جسد این کوه‌نورد پس از 28 روز مفقود بودن، توسط کوه‌نوردان همدانی پیدا شد، افزود: این کوه‌نوردان موقعیت جسد یافته‌شده را به فدراسیون کوه‌نوردی اعلام کرده و با اطلاع عوامل امداد و نجات هلال احمر موضوع در دستورکار قرار گرفت.

رئیس جمعیت هلال احمر آمل با اشاره به اینکه پس از اطلاع از یافته شدن جسد این کوه‌نورد، تیم عملیاتی شش نفره یخ‌نوردی و کوهستان با تجهیزات فنی صخره‌نوردی و یخ‌نوردی وارد میدان شدند، تصریح کرد: از ساعت 3 بامداد امروز (جمعه) عوامل امداد کوهستان با حضور در قله دماوند، راهی دره یخی و یخچال «یخار» شدند، خاطرنشان کرد: این دره یکی از دره‌های صعب‌العبور منطقه لاریجان است که به دلیل شرایط خاص آب و هوایی در ابتدا عملیات انتقال پیکر مرحوم «صادقی» را با مشکل روبه‌رو کرد.

این مسؤول با تأکید بر اینکه «صادقی» 29 اردیبهشت امسال قصد عزیمت به قله دماوند را کرد، اظهار کرد: 30 اردیبهشت مفقود شدن این کوه‌نورد تأیید شده و پس از آن عملیات متعدد زمینی و هوایی با بالگرد امداد و نجات برای یافتن پیکر این فرد بی‌نتیجه ماند.

وی با اشاره به اینکه تیم امداد کوهستان جمعیت هلال‌احمر مستقر در پلور با عبور از دره‌های خطرناک با شیب زیاد، توانستند پس از 18 ساعت انتقال جسد به ارتفاعات پایین‌تر را انجام دهند، خاطرنشان کرد: حدود ساعت 21 جمعه شب جسد یافته‌شده به نیروی انتظامی و سازمان آرامستان شهرداری آمل تحویل داده شد تا پس از جابه‌جایی به سردخانه، برای انتقال به پزشکی قانونی جهت مشخص شدن علت اصلی مرگ، مهیا شود.

«نیکزاد» با تأکید بر اینکه عملیات دسترسی به جنازه در یخچال یخار 10 ساعت به‌طول انجامید، ادامه داد: کار انتقال جسد نیز 8 ساعت طول کشید.

رئیس جمعیت هلال احمر آمل با بیان اینکه جسد یافته‌شده در ارتفاع 4 هزار و 900 متری قله دماوند مشاهده شد، اظهار کرد: در بررسی اولیه جنازه به صورت کامل بوده، ولی دچار یخ‌زدگی و شکستگی بوده است.

وی گفت: کوه‌نوردانی که قصد صعود به قله دماوند را دارند، حتماً قبل از عزیمت به ارتفاعات با فدراسیون کوه‌نوردی هماهنگی کرده و از موقعیت‌های مختلف صعود ارتفاعات، اطرافیان خود را باخبر کنند.تاریخ : یکشنبه 30 خرداد 1395 | 08:36 | چاپ | نویسنده: همنورد | نظرات (0) (0 لایک)
.: Weblog Themes By SlideTheme :.